Logo Deník N

Notes

Editoři Deníku N vybírají nejdůležitější události dne

Odebírat tento newsletter
 

Notes Deníku N o svobodě: Nespoutaný ministr, nesedící Koláček i „malý tvrdík“

Co vedlo Deník N k dotazu na ministra, jestli mu už prezident s premiérem neumyli hlavu? Exmanažer Mostecké uhelné je už rok pravomocně odsouzen k nástupu trestu odnětí svobody. Jak to, že pobíhá po Peru? 100leté oslavy republiky v Polsku i Rakousku a BBC vstupující do boje, takové je pondělí v Deníku N i mimo něj.

Zobrazit na webu
 

Pondělí probral a okomentoval Jan Kudláček

Jak se má sebevědomá česká zahraniční politika chovat k Rusku a k Číně, vysvětluje nový český ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru pro Deník N. A vzhledem k jeho odpovědi jsme se ho nemohli nezeptat, co mu na to říkají prezident Zeman a premiér Babiš - jestli mu už „neumyli hlavu“. Jak se s nimi pere o to, kdo má šéfovat zahraniční politice? Po Edvardu Benešovi druhý nejmladší šéf české diplomacie mluví i o blížícím se odchodu Angely Merkelové, o EU, o řešení migrace, o tom, jak reagovat na vraždu saúdského novináře... Na diplomata je mírně pokrokově v mezích zákona otevřený. S realitou to časem srovnejte sami.

Proč nesedí Koláček? Vzpomínáte si na případ podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti? Na jednu z nejrozsáhlejších polistopadových kauz? Dva odsouzení manažeři dodnes „nesedí“. Nebo možná sedí, ale svobodně, v Peru - což platí pro nejznámějšího z nich, Antonína Koláčka. Dostal 52 měsíců nepodmíněně. Už před rokem. Pravomocně. Dosud ale pobývá na svobodě v Peru a otevřená brána švýcarského vězení jen nedočkavě zívá. Zajímavé vysvětlení najdete v článku Elišky Hradilkové Bártové.

Jaroslava Tvrdíka si asi taky pamatujete. Možná se rodí nový. Zatím prý menší, což je logické. Redaktoři Hana Mazancová s Jakubem Zelenkou v Deníku N popisují, kdo s kontakty na nejvyšších místech vládní strany po Tvrdíkově vzoru krouží okolo čínských investic v České republice a letěl i s prezidentem Zemanem do Šanghaje.

O karavaně migrantů toužících po lepším životě v USA se už napsalo i řeklo dost. Není ale nad to, mluvit osobně na místě přímo s těmi, kteří se na čtyřtisícikilometrovou riskantní cestu z Hondurasu na hranice USA vydali. Náš spolupracovník Václav Lang se s karavanou potkal během jejího krátkého pobytu v Mexico City. „Proč jste odešli, opravdu je to ve vaší zemi tak hrozné?“ zajímá se v reportáži, kterou i s fotografiemi najdete tady.

Momentka ze života v improvizovaném táboře pro migranty v Mexico City. Foto: Natalia Meneses Alis

V Kalifornii dál zuří největší požár v zaznamenaných dějinách. Nevyhýbá se pochopitelně ani bohatým celebritám a americká zpravodajka Deníku N Jana Ciglerová zmiňuje, jak své rodiče začal přes sociální sítě hledat i zoufalý Charlie Sheen, slavný herec (a kde pak jeho otce, také herce, Martina Sheena, a matku našli).

Matka se synem, Gabi a Jonah Frankovi, utíkají před požáry pěšky po dálnici Pacific Coast, protože jejich domov ve městě Malibu je v ohrožení. Foto: Eric Thayeer, Reuters

Polsko slavilo 100 let nezávislosti a taky pochodovalo a demonstrovalo a odhalovalo (pomník). Dění u našich sousedů komentuje znalec poměrů Petr Janyška.

Co se stalo jinde

Po Polácích slaví dnes 100 let republiky i Rakušané. Jejich prezident van der Bellen připomněl, že byla zpočátku neúspěšná a vedla k nacistické vládě. Cestu ku prospěchu všech zná podle něj jen současná liberální demokracie, a ačkoliv je složitá, „neexistují žádné zkratky.“ Odmítl vytváření nepřátel z muslimů, Židů, cizinců i příjemců sociálních dávek. Demokracie podle rakouského prezidenta musí být „nekompromisní vůči netoleranci“.

Premiér Andrej Babiš mezitím přednášel studentům Pařížského institutu politických věd Sciences Po, přirovnal EU k Asterixově vesnici a za důležitější než € označil Schengen.
https://twitter.com/PSIASciencesPo/status/1061952257141493765

Koaliční vládu už má i Praha. Smlouvu o tom dnes podepsali Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu, informuje například ČTK. Primátorem by měl být zvolen pirát Hřib, a to ve čtvrtek.

Stáhne ho pod vodu s sebou? Hlava zatím zůstává nad hladinou. Když nedávno německá kancléřka Angela Merkelová oznámila de facto začátek postupného konce své vrcholné politické kariéry, stočila se světla reflektorů na lídra dvojčete její strany CDU, předsedu bavorské CSU Seehofera. A vypadá to, že by konec éry Merkelové mohl být i závěrem pro něj. Spolustraníkům totiž už oznámil, že také skončí. Ale zatím ne jako spolkový ministr vnitra, jen jako předseda partaje. Ostatně, Angela zvolila stejný postup. Opona se kolem obou zavírá zatím jen částečně.

Oponu za sebou ještě Horst Seehofer nezatahuje. Skončí jako předseda CSU, ale zatím ne jako spolkový ministr vnitra. Foto: Matthias Rietschel, Reuters

BBC se svým renomé a zázemím dneškem rozjíždí ohromný projekt zaměřený na mapování, odhalování a vysvětlování fenoménu falešných zpráv. Jmenuje se Pozadí fake news
a nejde zdaleka jen o informační válku, kterou proti nám vede Rusko Vladimira Putina. Zahlcení informacemi a obtíže rozeznat, co jsou lži, to je problém snad celého světa.

Zvukový záznam údajně zachycující říjnovou vraždu novináře Chášukdžího na saúdském konzulátu v Instanbulu, o jehož předání několika spojeneckým vládám mluvil o víkendu turecký prezident Erdoğan,  jako první podle oznámení premiéra Trudeaua „slyšela Kanada“, o které se přitom Erdoğan nezmínil. Naopak Francie takový záznam podle ministra zahraničí Le Driana, pokud je mu prý známo, nevlastní, ačkoliv Erdoğan řekl, že jí ho vedle USA, Británie, Německa a Saúdské Arábie poslal.

Co se stalo v sítích

A pokud se na závěr chcete trochu odvázat u virálního hitu ze sociálních sítí, pusťte si, čím lákali ruští policisté z Jakutska na víkendové oslavy Dne pracovníků ministerstva vnitra (dříve den policistů a ještě předtím den milicí).
https://twitter.com/mvd_official/status/1061945224174489602

Video jakutských policistů zveřejnilo na Twitteru samo ruské ministerstvo vnitra. Takže je už sice večer, ale jak píše ministerstvo v úvodu, hezký den všem!

Nastavení e-mailů
Odhlásit z odběru